Hanefi ve Şafii mezheplerinde abdestin niyet zamanı neden farklıdır?

Soru Detayı
Neden Hanefiler abdestte niyeti ellerini yıkarken söylerler de Şafiler ise yüzünü yıkarken niyet ederler bu fark nedendir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu, mezhepler arası ihtilaflı bir konudur. Abdest için niyet müstehap bir sünnettir.

Ancak Şâfiî mezhebine göre niyet, başlı başına bir ibâdet olduğundan, abdeste niyet de farzdır. Bu sebeple niyetsiz abdest olamaz. Şafii mezhebinde yüzü yıkarken niyet getirmek farzdır.

Şafiilere göre abdestte niyetin zamanı:

Yüzün yıkanmasına başlandığı anda niyet getirilir. Daha evvel veya daha sonra getirilen niyet makbul değildir. Çün­kü abdestin farz olan ilk organı yüzdür. Niyet yüzün yıkanması ile bera­ber getirilmelidir.