Kafirin avladığı yenilir mi?

Soru Detayı

- Kâfirin avladığı deniz avı yenilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i kitap’ın yani Yahudi ve Hristiyan birinin avladığı yenir.

Kitap ehli olmayan bir kâfirin kara avını yemek helal değildir. Çünkü avlanma kesme işinin yerine, yaralayıcı alet bıçak yerine, avcının hayvanı yaralaması da damarların kesilmesi yerine tutulmuştur. Bu sebeple, kesimi caiz olmayanın avı da caiz değildir.

Bu hüküm kara avı içindir.

Deniz avını yemek ise mutlak olarak helaldir.

Buna göre, Kitap ehli olmayan bir kâfir balık tutsa ya da yenilmesi helal olan bir deniz hayvanını avlasa, tuttuğu balığı ve avladığı hayvanı yemek Müslümana helaldir. (bk. Vehbe Zuhaylî, 4/471).