Kötü insanlara psikokinezi yapmak günah olur mu?

Soru Detayı

- Kötü insanlara zarar vermek için psikokinezi kullanmam İslama göre caiz mi?
- Psikokinezi kullanarak eşyalara zarar verebileceğim birkaç tecrübem var, ama artık yapmıyorum çünkü nazar hadisiyle ilgisi olabilir mi diye endişeleniyorum.
- Ve henüz insan (kötü insanlar) üzerinde denemedim çünkü caiz olmadığından korkuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haksızlığı, zulmü, İslam düşmanlığını, Müslümanlara açılmış savaşı… engellemek için bu tekniği / imkânı kullanmak caiz olur.

Bu bir meşru savunmadır; meşru savunma, kötülüğü önleyecek ölçüde olur. Bazı hallerde ölçü kaçsa da -bunu kastetmeyince- sakıncası olmaz.