Neden okuyup bir meslek sahibi olayım ki?

Soru Detayı

- Benim kafama takılan şu mesela genç kardeşlerimiz şöyle bir soru soruyor. Ben evlenip daha iyi bir hayat hayırlı evlat yetiştirerek de sevap kazanabilirim. Neden okuyup bir meslek sahibi olayım ki yani doktorluk yapmakla insanlara yardımcı olmak mı hayırlıdır evlenmek mi bu gibi belirsizliklerle nasıl başa çıkacaklar?
- Kuran bunun için ne demiştir?
- Bir de herkesin imtihanı farklıdır doğrudur. Allah bilenle bilmeyeni kabiliyetine göreyse herkesin kabiliyeti anlama gücü aynı mı ki herkesten aynı anlama gücü beklenilsin?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenip aile kurup hayırlı evlat yetiştirmekle bir meslek sahibi olmak birbirini engelleyen iki davranış değildir.

Ayetler ve hadisler, insanın üzerinde kendinin, ailesinin, akrabasının, komşularının… hakları olduğunu ifade ediyor; bunlar arasında denge kurup her tarafa hakkını vererek yaşamak, Müslümanca yaşamaktır.

Allah Teâlâ kullarını, güçleri yetmeyen şeylerle yükümlü kılmaz.(bk. Bakara, 2/286)