Konut ön biriktirim fonuna girdim, fakat bunun faizli olduğunu ögrendim. Fakat bu fondan üç sene çıkılamıyor, üç sene sonra da üzerinize ev göstermek şartıyla çıkılıyor. Bana bir yol gösterebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Yapılan işlemin İslama uygun olmadığını bilmek ve bundan çıkmak için çaba göstermek de bir ibadettir.

2. Eğer şu anda çıkma imkanı yoksa, çıkılabilecek ilk fırsatta oradan ayrılmak gerekir. Ayrıldıktan sonra verilen faizlere gelince: Ana paranın değer kaybı olan enflasyon kadar farkını alırsınız. Kalanını ise fakirlere ya da hayır kurumlarına verirsiniz.

3. Bundan sonra böyle haram yollara girmemek üzere tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekir.