Kıyamet vakti dağlara neler olacak?

Soru Detayı

- Allah Kuran'da dağların yün gibi yüzeceğini bildirmektedir.
- 56. suredeki diğer bir ayette ise dağların ufalanıp toz gibi, atomlar gibi parçalanacağını söylüyor.
- Dağlar ile ilgili bu ayetleri nasıl yorumlamak gerekir? Dağlara tam olarak neler olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlere bakıldığında, kıyamet gününde dağların durumu net olarak görülmektedir. Her ayet, kıyamet vaktin dağların farklı bir hâline dikkat çeker. Çünkü kıyamet bir anlık bir olay değildir. Bu açıdan sadece bir ayete bakarak hüküm vermek doğru olmaz.

Öncelikle ayetlere bakalım:

Kekf 18/47: Dağları silip götürdüğümüz ve yeri çıplak bıraktığımız gün onları toplarız; bir tanesini bile bırakmadan.

Tâhâ 20/105: Senden dağları sorarlar. De ki, "Rabbim onları ufalayıp savuracak."

Tur 52/10: Dağlar yürütülüp silinecek.

Vakıa 56/5: Ve dağların paramparça edileceği zaman.

Hakka 69/14: Yer ve dağlar kaldırılıp birbirine çarpılıp darmadağın edildiği zaman.

Mearic 70/9: Dağlar ise atılmış yün gibi olur.

Müzzemmil 73/14: Gün gelir, yer ve dağlar titrer ve dağlar dağılan kum yığınına dönüşür.

Mürselat 77/10: Dağların ufalanıp savrulduğu.

Nebe 78/20: Dağlar yürütülmüş; serap olmuştur.

Tekvir 81/3: Dağlar yürütüldüğü zaman,

Karia 101/5: Dağlar da atılmış yün gibi olur.

Bu ayetlere bakıldığında, kıyamet gününde şiddetli sarsıntı sebebiyle dağların yerlerinden kopup yürüyüp savrulacakları, dağılıp parçalanarak bir toz bulutu haline gelecekleri, böylece atılıp didilen yün yığını, artık gerçek bir dağ ortada kalmayacağı için serap gibi görünecekleri belirtilmiştir.

Bir tepsi üzerindeki kum veya toprak yığını, tepsinin şiddetle depretilmesiyle dağılıp düzlenmesi gibi, yerin şiddetli sarsılmasıyla da dağlar savrulup yerle bir olacaktır.