Kıyamet günü, anne evladından hakkını alır mı?

Soru Detayı

- Hesap gününde anne evladından hakkını aldığında kendisi cennete gidecek, evladı cehenneme gidecek, anne evladından hakkını alır, mealinde bir hadis var mı?
- Hesap gününün dehşetinin anlatıldığı bir yerde okumuştum. Ama internet üzerinden kaynak bulamıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahşerin dehşetini anlatan birçok ayet ve hadis vardır. Özellikle konumuzu ilgilendiren bazı ayetlerin mealleri şöyledir:

“Kulakları sağır eden o ses geldiğinde, işte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. O gün onlardan her birinin işi başından aşkındır.” (Abese, 80/33-37)

Kul hakları ahirete kalmışsa, bu kadar dehşetli bir durumda herkes kendi derdine düşmüştür; anne-baba da olsa kimse kimseye yardımcı olamıyor, eğer bir hakkı varsa bunu da almak isteyecektir.

Anne-baba hakları en büyük haklardandır, bu haklar mahşere kaldıysa ve Allah affetmezse, evladın sevabından anne babaya verilecek, evladın sevabı hiç yoksa veya kalmadıysa anne-babanın günahlarından ona verilecek.

Allah kul hakkı yiyeyeni affederse, o zaman alacaklının günahlarını bağışlayarak, makamlarını yücelterek... onu memnun eder ve kişi razı olur.

Genel hüküm budur.

Ancak soruda geçen anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.

Bununla beraber, Hz. İkrime’den şöyle bir rivayet nakledilir:

“Kişi mahşer günü karısıyla karşılaşır ve ona şöyle der:

- Ey kadın, sana nasıl kocalık yaptım?

Kadın; ne güzel kocaydın, der. Ve gücü yettiğince kocasını iyilikle yad eder.

Bunun üzerine kocası kadına der ki: Gördüğün halimden kurtulabilmem için bugün senden yalnızca bir iyilik etmeni istiyorum.

Kadın der ki: Ne kolay şey istiyorsun ama verebilecek durumda değilim, çünkü tıpkı senin korktuğun gibi ben de korkuyorum.

Adam oğluyla karşılaşır ve ona ilişerek der ki: Yavrucuğum; ben sana nasıl babalık etmiştim?

Çocuk babasını hayırla yad eder.

Adam oğluna; yavrucuğum, ben senin zerre kadar iyiliğine muhtacım, onu verirsen belki şu gördüğün halimden kurtulabilirim.

Çocuk der ki: Babacığım, istediğin şey ne kadar da az. Ama ben de senin korktuğun gibi korkuyorum. Binaenaleyh sana hiçbir şey veremem.

İşte Allah Teala'nın: “Kişinin kaçacağı gün; kardeşinden, anasından ve babasından, eşinden ve oğullarından.” ayeti bunu gösteriyor. (bk. İbn Kesir, Abese, 80/34-37. ayetlerin tefsiri)