Kıyamet günü kişinin annesinden, babasından, çocuklarından kaçmasının sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır." (Abese, 80/33)

O gün geldiğinde, aralarında akrabalık bağı bulunanların birbirinden ka­çışının sebebi çeşitli şekillerde izah edilmiştir:

a) Kıyamet olayları herkesi dehşe­te düşüreceği için, o ortamda insanların birbirini düşünmeleri mümkün değildir; herkes kendi başının derdine düşer.

b) Akrabalıktan doğan haklarını isteyecekleri endişesiyle insanlar birbirinden kaçarlar.

c) Kişi, akrabaları onun içinde bulundu­ğu sıkıntılı durumu görmesin diye onlardan kaçar.

d) İnsan, akrabasının içinde bu­lunduğu kötü durumu görmesine rağmen onlara yardım edemeyeceğini ve başları­na gelenlere engel olamayacağım bildiği için kaçar. (Diyanet Tefsiri, Kur'an Yolu, V/483)