Bir anne nasıl bu kadar duyarsız olabilir?

Soru Detayı

- Kuran da, mahşer gününde, annenin çocuğundan, çocuğun anneden kaçacağı, kimsenin kimseye yardım etmeyeceği yazılıdır.
- Herkesin kendi derdi ile meşgul olacağı yazılıdır.
- Peki, dünyada annenin çocuğu için kendini ateşe bile atabileceği gerçeği varken, feda edebileceği durumu varken nasıl mahşerde böyle bir hale gelebilir?
- Nasıl bu kadar duyarsız kalabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyada kaç anne çocuğu için kendini ateşe atmış veya atabilir?

Bununla beraber birkaç noktaya işaret etmekte fayda vardır:

a) Allah annelerin yüreğine çocuklarını korumak için çok harika bir şefkat vermiştir. Bu durum, hayvan olan anneler için de geçerlidir. Çocuğunu koruması için verilen bu duygunun ahirette bir fonksiyonu kalamaz. Çünkü orada cehennemi hak etmiş bir evladın korunması Allah’ın emrine aykırıdır. Onun için orada böyle bir fedakarlık asla yapılamaz.

b) Dünya ile ahiretin cezası kıyas bile kabul etmez. Onun için dünyada bir annenin çocuğuna kendini feda etmesini karşılığı nihayet ölümdür. Üstelik bu fedakarlığın karşılığında cennet gibi bir mükafatın da olacağına imanı vardır.

İmanı olmayanların da Allah tarafından fıtratlarına konulmuş olan o şefkat ve merhametin coşmasıyla kendinden geçip ne yapacağını bilmez hale gelip bir istiğrak halet-i ruhiye içerisinde canını çocuğunun canına feda edebilir...

Kaldı ki, dünyada bu tür olayların sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Bununla beraber, çocuğunu kendi eliyle öldüren canavar anneler de vardır. Bu canavarlı misalleri fedakarlık misallerinden kat kat fazladır.

c) Ahirette ise, istiğrak haleti yok, başkasına can kurban eğlencesi de yoktur. Bilakis, karşısında ebedi bir mutluluk yurdu olan cenneti kaybetmek ve eşi benzeri görülmemiş işkencelerin bulunduğu cehenneme girmek vardır. Böyle bir fedakarlığı kimse yapamaz.

d) Kırk yönden mucize olduğu ispat edilen ve bu konuda meydan okuyan ve kıyamete kadar bu meydan okuması süresiz bir süreçte devam eden Kur'an gibi Allah’ın kelamı olan bir kitapta söylenen sözleri, bazı vehim ve vesvese ve ham hayallere kurban etmek, ahmaklığın Orta Çağ'dan kalan bir versiyonudur.

e) Bütün bu açıklamalar yanında şunu da belirtelim ki, söz konusu ayetlerde -soruda dillendirildiği gibi- “Annelerin çocuklarından kaçacağı” ile ilgili özel bir ifade yoktur.

İşte ilgili ayetlerin mealleri:

“O gün kişi, kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve oğullarından kaçar. O gün, onlardan herkesin kendisine yetecek kadar işi (ve derdi) vardır.” (Abese, 80/34-37)

Allah hepimize basiret lütfetsin, amin!