Kişinin babasının ismiyle künyelenmesi yerine, annesinin ismiyle künyelenmesinin sakıncası var mıdır?

Soru Detayı

- Mesela Mehmet oğlu Ali yerine Zeynep oğlu Ali denilmesi gibi?
- Yahudilerde soy anneden geliyor ya hani.. Hani onlara benzerlik olur mu acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun dini yönden bir sakıncası yoktur. Ancak toplumlarda gelenek olarak çocuklar daha çok babaya nispet edilmektedir.

Ayrıca Kur’an’da (babasız yaratılmış olsa da) Hz. İsa’nın annesine nispet edilmesi, bu tarz bir nispetin/künyelenmenin olmasında bir sakıncanın olmadığına delil olabilir.

Nitekim kadınlar kendi aralarında konuşurken, "falan kadının oğlu; falan kadının kızı" gibi ifadeler kullanırlar ve bu durum hiç de yadırganmaz...