Peygamberimiz Mekke fethine giderken, yolda gördüğü yavrularını emziren köpek rahatsız olmasın diye, ordunun yolunu değiştirmiş, deniliyor; doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Mekke'nin fethine giderken yolda yavrularının üzerine gerilmiş ve onları emzirmekte olan bir köpek görmüş ve hemen ashâbından Cuayl bin Sürâka’yı yanına çağırarak, onu bu köpek ve yavrularının başına nöbetçi dikmiştir. (Vâkıdî, Megazi, II, 225)