Annenin soy ismi kullanılabilir mi?

Soru Detayı

- Veled-i zina olan bir kişi kendi ismini değiştirerek annesinin soy ismini kullanabilir mi?
- Biyolojik babasını soy olarak kullanamıyor. Anne soyunu esas alarak veya sadece anne soy ismini kullanabilir mi? (Kendi ismim) İbn (Anne ilk ismi) Fatıma oğlu Ali gibi…
- Bu konudan mustarip bir kimse soy, isim ve gelecekteki çocukları ile ilgili nasıl bir yol izlemelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir kişi annesinin soy ismini kullanır.

Kendisi evlenip çoluk çocuk sahibi olduğunda, onun çocukları babanın soyundan olurlar ve onun soy ismini kullanırlar.