Annenin evladına hibe ettiği paranın içinde bir miktar faiz varsa, bu para evladına helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğun nafakası babaya aittir. Bu bakımdan babanın kaazancı haram olsa da bu nafakayı yemesi çocuk için caizdir. Ancak çocuk kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geldiği zaman, artık babası onun nafakasını karşılamak zorunda olmadığı için, babanın haram olan kazancından istifade etmesi de caiz değildir, yani haramdır.

Çocuk bakıma muhtaç ve babası yok ise, annenin haram kazancından ihtiyacı kadar alabilir. Ancak bakıma muhtaç olmayan bir çocuk annesinin haram kazancından alamaz.

Annenin verdiği paranın bir miktarı helal bir miktarı haram ise, helal olan miktarı kullanabilir; Haram olan miktarı kullanamaz.

Babanın haram kazancını kullanmak...