Hz. Bişr b. Bera'nın, Peygamberimize saygısızlık olmasın diye zehirli lokmayı yediği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir rivayete göre “Hayber zaferinden sonra Zeyneb binti Haris adında bir Yahudi kadın, pişirip etine zehir sürdüğü bir koyunu Resulullah’a hediye etti. Hz. Peygamber (asm)'in sevdiğini öğrendiği kürek kemiğine daha fazla zehir sürdü. Arkadaşlarıyla birlikte sofraya oturan Hz. Peygamber (asm) kürek kemiğinden bir parça ısırdı, fakat yutmadan arkadaşlarına 'Ellerinizi çekin! Şu kürek, etin zehirlenmiş olduğunu bana haber veriyor.' dedi. Ancak onunla birlikte etten bir lokmayı ağzına alan Bişr b. Bera onu (belki de bu ikazdan önce) yuttu ve bu yüzden öldü.” (bk. İbn İshak/ibn Hişam, es-Sira, 2/337-338; İbn Hacer, 7/497)

- Diğer bir rivayete göre,

“Hz. Peygamber ile birlikte arkadaşları da ondan biraz yediler. Sonra Hz. Peygamber: 'Ellerinizi çekin! Şu kürek, etin zehirlenmiş olduğunu bana haber veriyor.' dedi. Yiyenlerden Bişr b. Bera bu zehir yüzünden vefat etti.” (Ebu Davud, Diyat, 6)

Görüldüğü gibi, kaynaklarda Bişr b. Bera’nın “Hz. Peygamberimize karşı saygısızlık olmasın diye ağzına aldığı lokmayı yuttuğu”na dair bir bilgi yer almamaktadır.

- Bunu temiz bir duyguyla sahabenin Resulullah (asm)’a karşı gösterdiği saygı boyutunu anlatmak isteyenler tarafından bir yorum olarak anlatılmış olabilir.

Ancak buna dayanarak: “Hz. Peygamber yüzünden adam öldü.” diyen şarlatanlar da çıkabileceğini unutmamak gerekir. Gerçeğe kanaat etmek lazımdır. En sönük bir hakikat en parlak bir hayalden daha parlaktır.