Hz. Muhammed, vebadan mı vefat etmiştir

Soru Detayı

- Bazı kimseler temizlik konusunda Peygamber Efendimize iftira atmaktalar.
- Vebadan öldüğü konusunda bir bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimizin vefat sebebi ile ilgili kaynaklarımızda geçen bazı rivayetler şöyledir:

Peygamberimiz (asm)'in hastalığı Safer ayının son gecesinde, çarşamba günü, Bakiyyu'l-Garkad kabristanına gidip evine döndükten sonra "baş ağrısı" ile başlamıştır.

Hz. Aişe der ki: "Resulullah (asm), Bakiyy kabristanından dönünce, beni de başı ağrır bir halde bulmuştu.

Ben: "Vay başım!" diyordum. Resulullah, "Vallahi ya Aişe! Vay başım, diye ben demeliyim!" buyurdu.

Resulullah Efendimiz (asm)'in baş ağrısı gittikçe ilerledi ve hastalığı on üç gün sürdü.

Peygamber Efendimizin hastalıkları:

Zehirlenme, Humma (şiddetli sıtma) ve Buhha (nefes borusunun tıkanıp sesin kalınlaşması ve boğuklaşması) idi.

Hz. Aişe, Peygamberimiz (asm)'in hastalığı sırasında kendisine: "Ey Aişe! Hayber'de tatmış olduğum zehirli etin acısını zaman zaman duyuyorum. Şu anda kalbimin damarının koptuğunu duymaktayım!" dediğini haber vermiştir.

Enes b. Malik de: "Resulullah'ın küçük dili üzerinde bu zehrin izini ve tesirini görür dururdum." demiş­tim.

Ümmü Bişr b. Bera da der ki:

"Resulullah'ın vefatlarıyla sonuçlanan hastalığa tutuldukları zaman, yanına varmıştım. Kendisi humma nöbeti geçiriyordu. Alnına elimle dokundum ve:

'Ya Rasulallah! Ben seni hiç kimsenin tutulmadığı hummaya tutulmuş görüyorum!' dedim. Resulullah Aleyhissalatü vesselam:

"Bize verilecek ecir ve mükafat kat kat olduğu gibi, ibtilalar da bize böyle kat kat olur!'

buyurdu ve Bişr'in oğlunun Hayber'de zehirli koyun kızartmasından zehirlenerek vefat ettiği gibi, kendisinin de aynı zehirlenmeye maruz kaldığını şöyle buyurdu:

"Ey Ümmü Bişr! Ben de bu hastalığımın ancak ondan ileri geldiğini sanıyorum! Hayber'de oğlunla tatmış olduğum zehirli etin acısından şu anda kalb damarımın koptuğunu duymaktayım." (bk. Buhari, Mağazi, 83; Darimi, Mukaddime, 11; Müsned-i Ahmed, VI/18; İbn İshak, İbn Hişam, Sire, 4/291-292; İbn Sa'd, 2/206; Tarih-i Taberi, 3/190; Belazuri, 1/544; Vakıdi, Megazi, 3/679)

Bu rivayetlerden de anlaşılacağı gibi, Hz. Peygamber (asm)'in vefatına sebep olan şey, Hayber'de vefatından üç yıl önce yediği zehirli ettir.

Bazı internet sitelerinde Sevgili Peygamberimiz (asm)'in vefatına dair uygunsuz ve seviyesiz pek çok iddia ve iftiralar yer almakta ise de bu iftiraların hiçbirinin aslı yoktur. Zira bu iddialar, hiçbir sağlıklı kaynağa dayanmamakta, art niyetli insanların kötü maksatlarını yansıtmaktadır. Bu tür yalan bilgilere inanmamanızı tavsiye ederiz.