Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı?

Soru Detayı

- Hz. Ayşe annemize "Ben Huneyn'de yediğim yemeğin acısını çekiyorum." dediği ifade ediliyor. Bu konudaki bilgilerinizi bekliyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Huneyn muharebesi sonunda Zeynep bint el-Hâris, Rasûlüllah'a zehirli bir koyun ikram etti. Rasûlullah (asm) ondan bir parça aldı, ancak yutmadan koyunun zehirli olduğunu bildirdi. Kadın çağırıldı, suçunu itiraf etti ve şöyle dedi:

"Gerçekten peygamber isen, sana bundan haber verilir, eğer hükümdar isen senden kurtulmuş oluruz."

Ancak Bişr b. Berâ bundan aldığı lokma ile zehirlenerek vefat etti. Bunun üzerine kadın Bişr'e kısas olarak öldürüldü.

Rasûlullah (asm), son hastalığında dahi Hayber'de aldığı bu lokmanın tesirini hissettiğini, beyan buyurmuştur. (İbnü'l-Esîr, el-Kâmil, II, 222).

Bu bilgiye binaen Peygamberimizin (asm) ölüm sebebinin, zehirli koyundan aldığı bir lokma olduğu söylenebilir.