Kişi daima en sevdiği ile mi imtihan edilir?

Soru Detayı

“Kişi daima en sevdiği ile imtihan edilir.”
- Bu doğru mu ve hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kişi daima en sevdiği ile imtihan edilir." şekliyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak kişi daima en sevdiği ile imtihan edilir sözü doğrudur. Bu durum bazı ayetlerde şöyle ifade edilir:

"Biliniz ki mallarınız ve evlatlarınız, sadece birer imtihan konusudur. Büyük mükâfat ise, ahirette Allah nezdindedir." (Enfal, 8/28)

"Biz mutlaka sizi biraz korku ile biraz açlık ile yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele!" (Bakara, 2/155)

Bu ayetlerde insanın en çok sevdiği şeylerden imtihan edileceği anlaşılmaktadır.

Ayrıca bazı hadislerde, Allah’ın en sevdiği kimseleri imtihan edeceği haber verilir:

“İnsanlar içinde en ağır imtihana çekilenler peygamberlerdir. Sonra sırasıyla (rütbeleri) onları takip edenler, sonra onları takip edenlerdir.” (Müsned, 1/172, 174, 180, 185, 6:369)

“Sevabın çokluğu, belanın büyüklüğüyle beraberdir. Allah, bir toplumu sevdiği zaman şüphesiz onları (sıkıntı, musibet ve belalarla) imtihan eder. Artık kim bir (imtihan edildiği bela ve musibetlere) rıza gösterirse, Allah’ın rızası (ve sevabı) o kimseyedir. Kim de (imtihan edildiği bela ve musibetlere) öfkelenir (ilâhî hükme rıza göstermez) ise, Allah’ın gazabı (ve azabı) o kimseyedir.” (İbn Mâce, Fiten 23, hadis no: 4034)

“Allah, bir kulu sevdiği zaman onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinizin hastasını sudan korumaya devam etmesi gibi.” (Tirmizî, Tıbb 1, hadis no: 2107)

Şu halde sevdiklerimizle imtihan oluyoruz ve vefat edinceye kadar da imtihan olacağız; unutmamak gerekir ki, imtihan oluyorsak Allah bizi seviyor demektir.

Önemli olan bunun farkında olarak imtihana razı olmaktır.