Hapşırmak, işin olup olmayacağına bir işaret mi?

Soru Detayı

- Bazı insanların birisi veya kendisi mesela bir şey düşünür veya şu işi yapacağım ya da yapmayacağım dediği zaman hapşırsa, o zaman iş olmayacak veya olacak diyorlar ben de takip ettim bazıları doğru çıkıyor.
- Yani hapşırmayı işin olup olmayacağı işaret olarak görüyorlar bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen anlamda bir rivayet bulamadık.

Ancak hapşırmak ya da aksırmak, büyük bir nimettir ve sıhhatli olmanın alametidir. Nitekim Hz. Peygamber (asm), üçe kadar aksırmanın sağlık, fazlasının ise nezle belirtisi olduğunu söylemiştir. (bk. Tirmizî, Edeb, 5)

Aksırma “Allah’ın sevip lütfettiği bir nimet” olduğu için her nimet gibi ona da şükretmek gerekmektedir. (bk. Buhari, Edeb, 125)

Bunun için aksıran kişi ya “elhamdülillâh” (الحمد لله) veya “elhamdülillâhi alâ külli hâl” (الحمد لله على كل حال) demelidir.

Elhamdülillâh yerine Fatiha’yı sonuna kadar okumanın sünnette yeri bulunmadığı gibi, aksırdıktan sonra kelime-i şehadet getirip peşinden hamdetmek de dinen mekruh sayılmıştır. Aksırırken ağzı elle veya mendille kapatmak sünnettir.

Peygamber Efendimiz (asm) hapşırdıkları zaman mendilini veya elini mübarek ağzına tutar, sesini kısmaya çalışırdı. (Ebu Davud, Edeb, 90)

Bu sünneti yaşadığımızda, etrafı kendi gürültümüzden ve tükürüğümüzden korumuş, etrafın bizden rahatsızlığını en az seviyeye indirmiş oluruz.