KİPTAŞ'tan ev alırken bankadan kredi çekmek caiz midir? Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışıyoruz.KİPTAŞ bizim adımıza bankadan kredi çekiyor ve ev yapıyor, sonra onuda bize satıyor ve bizi bankaya borçlandırıyor. Bu şekilde ev sahibi olmak?..

Soru Detayı
Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışıyoruz. İBB'den biz çalışanlara konut vermesini talep ettik. Şimdi bize KİPTAŞ'tan konut verecekler ve maaşımızdan 12 yıl boyunca taksitli olarak kesecekler. Benim asıl sorum şu: KİPTAŞ bizim adımıza bankadan kredi çekiyor ve ev yapıyor, sonra onuda bize satıyor ve bizi bankaya borçlandırıyor. Bu şekilde ev sahibi olabilirmiyiz bu faize girer mi? Açıklık getirirseniz sevinirim.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsettiğiniz tarzda bankadan faizli kredi çekmek caiz değildir. Faiz oranı ister az olsun ister fazla olsun, bu şekilde KİPTAŞ'ın sizin adınıza bankalardan kredi çekmesi caiz değildir.

Ancak KİPTAŞ faiz esasıyla çalışan bankalarla değil de finans kurumlarıyla anlaşır ise, finans kurumları faiz anlaşması yapmadığı için finans kurumları vasıtasıyla ev alabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur.

Bunun için KİPTAŞ ile görüşerek kullanmanız gereken krediyi finans kurumları vasıtasıyla alırsanız problem kalmaz. Çünkü finans kurumları evi KİPTAŞ'tan alacak ve size kârıyla taksitli olarak satacak. Bu da faiz kapsamına girmiyor.