Kimin zürriyetinden, kimin milletinden olduğunu bilmeyen kafir mi olur?

Soru Detayı

- Bu hüküm doğru mu; doğru ise neden, değilse neden?
“Bir kimseye 'Kimim zürriyetindensin? Kimin milletindensin? İtikatta mezhebin imamı kimdir? Amelde mezhebin imamı kimdir?' diye sorsalar karşı taraf cevap vermese bilmese kafir olur.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a göre küfür, Allah’ın emir ve yasaklarını bilerek, isteyerek inkar etmek, küçümsemek ve alaya almakla olur.

Hz. Peygamber’in (asm) Allah’tan getirdiği kesin olarak bilinen vahiyleri ve bunlardan zorunlu olarak çıkan dini hükümleri inkar anlamı taşıyan bütün sözler kişiyi imandan çıkarıp küfre girmesine sebep olur.

Alimlerin çoğunluğu, söylediği sözün küfre götürdüğünü bilmeyen ve küfür sözlerini hata sonucu telaffuz eden kimsenin kafir olamayacağı görüşünde birleşmişlerdir.

Buna göre soruda zikredilen ifadeler kişiyi küfre düşürmez.