Elin tenasül aletine değmesi abdesti bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, kişinin gerek kendisinin gerekse başkasının penisine veya makatına dokunmasından dolayı abdest bozulmaz.

Şafii mezhebine göre ise, kişinin kendi penisine veya makadına elinin iç tarafı ile dokunması abdesti bozar. Küçük yaşta da olsalar başkalarınınkine dokunmak aynı hükme tabidir. Ancak bu durumda dokunulan kişinin değil dokunanın abdesti bozulur.

Kişinin testislerini (husyelerini/yumurtalıklarının) ellemesi ise abdesti bozulmaz.