"Kıyamet gününde Allah bir kısım insanların sevaplarını kabul etmez." hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

Ümmetimden bir kısım insanları bilirim ki, kıyamet günü Tihâme dağları emsalinde bembeyaz (tertemiz) hayırlarla gelirler. Aziz ve celil olan Allah Teâla Hazretleri o sevapları saçılmış toz haline getirir (değersiz kılar, kabul etmez)." Bu hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sevbân radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ümmetimden bir kısım insanları bilirim ki, kıyamet günü Tihâme dağları emsalinde bembeyaz (tertemiz) hayırlarla gelirler. Aziz ve celil olan Allah Teâla Hazretleri o sevapları saçılmış toz haline getirir (değersiz kılar, kabul etmez)."

Sevban dedi ki: "Ey Allah'ın Resûlü! Onları bize tavsif et, durumlarını açıkla da, bilmeyerek biz de onlardan olmayalım!" Aleyhissalâtu vesselâm açıkladılar:

"Onlar sizin din kardeşlerinizdir. Sizin cinsinizden insanlardır. Sizin aldığınız gibi onlar da gece (ibadetin)den nasiplerini alırlar. Ancak onlar, Allah'ın yasaklarıyla tenhâda başbaşa kalınca o yasakları ihlâl ederler, çiğnerler."(İbn Mace, Zühd 29)

AÇIKLAMA:

Bu hadisi şerifte, işlenen günahların insanın amelini ne kadar olumsuz etkilediği açıklamaktadır. Günah işleyen ve bu günahından tövbe etmeyip ısrarla devam eden insanları Peygamberimiz (asm) bu sözü ile ikaz etmektedir.

Ayrıca, günah işleyip daha sonra sevap işler ve "o günahımı onunla kapatırım" düşüncesi içerisinde olan insanlara da onların bu düşüncesinin ne kadar yanlış olduğu dersini vermektedir.