Elfaz-ı küfür söyleyenin cenaze namazı kılınır mı?

Soru Detayı

- Arkasından dua edilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunuzda sözü edilen kişinin ne tür ifadeler kullandığı ve bunları bilinçli bir şekilde kullanıp kullanmadığı gibi hususlarda bilgi vermediğinizden dolayı, net bir biçimde cevap vermek doğru değildir.

Küfür ve iman kalbe ait şeylerdir. Elfaz-ı küfürden bir söz kullanan kimse, kalben imanı terk etmemişse, sırf bu sözü kullanmaktan dolayı imanı gitmiş olmaz. İmanı gitmeyince, bu kişinin cenaze namazı kılınır, arkasından da dua edilir.

Vefat eden bir Müslümanı yıkamak, kefenlemek, onun için namaz kılıp dua etmek ve bir kabre gömmek Müslümanlar için farz-ı kifayedir.

Müslüman olmadığı bilinen kişinin ise cenaze namazı kılınmaz.

Bununla birlikte Müslüman olup olmadığı hususunda kesinlik olmayan / belirsizlik olan kişi musallaya getirildiğinde cenaze namazı kılınır.

Ayrıca dinden çıkma konusunda şu bilgileri paylaşmakta fayda vardır:

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin Allah'tan getirdiği kesin olarak bilinen emirleri ve bunlardan zorunlu olarak çıkan dini hükümleri inkar etme anlamı taşıyan bütün sözleri (elfaz-ı küfür) söylemek, kişinin imandan çıkıp küfre girmesine sebep olur. Ayrıca, Allah'ın emir ve yasaklarını inkar etmek, küçümsemek ve alaya almak ve dini değerlere / mukaddesata sövmek kişiyi küfre sokar.

Ancak alimler, elfaz-ı küfrü kullanan kişinin dinen mükellef olmasını, sarhoşluk ve uyku halinde bulunmamasını, küfür lafzını bir zorlama olmadan isteyerek ve kasten kullanmış olmasını şart koşarlar.

Alimlerin çoğunluğu, söylediği sözün küfre götürdüğünü bilmeyen ve kalben inandığı halde bu sözleri hata veya ikrah sonucu söyleyen kimsenin kafir olmayacağı görüşünde birleşmişlerdir.

Bu sebeple Müslüman olarak bilinen ve küfür üzere öldüğü hakkında kesin kanaate sahip olunmayan insanlar hakkında hüsnüzanda bulunarak cenaze namazlarını kılmak uygun olandır.