Elfaz-ı küfrü / küfür sözleri kullanan bir kimsenin imanı ve nikâhı gider mi?

Tarih: 28.09.2006 - 21:34 | Güncelleme:

Soru Detayı
Bir Müslüman elfaz-ı küfür kullansa ve imanı yok olsa, nikahı da düşer o kimseden. Tekrar Müslüman olsa, imanının yanında nikahı da döner mi, yoksa ayriyeten nikah tazelemesi lazım gelir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küfür ve iman kalbe ait şeylerdir. Elfaz-ı küfürden bir söz kullanan kimse, kalben imanı terk etmemişse, sırf bu sözü kullanmaktan dolayı imanı gitmiş olmaz. İmanı gitmeyince bu kişinin nikâhına da bir zarar gelmez. Nikâh tazelemek şart değildir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Elfaz-ı küfür söyleyen kişi kafir olur mu? Bir kimsenin bazı sözlerinden dolayı ona kafir demek, tekfir etmek doğru mudur? Dinden çıkmak nasıl olur?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Editör

Müslüman olan karı kocadan biri dinden çıkarsa, derhal ayrıl­mış olurlar, bu talâk anlamında değil, firkat anlamındadır. İslama tekrar geri dönerse yeni bir nikahla evlilikleri devam eder.

Karı - koca ikisi birden irtidad eder ve yine birden İslâm'a dö­nerlerse, istihsanen nikâhları devam eder. Ama irtidaddan sonra yal­nız biri İslâm'a dönerse, birbirinden ayrılmış olurlar.

Adam birkaç defa irtidad eder (dindin çıkar) sonra yine dine döner ve her defasında nikâhını tazelerse, karısı kendisine helâl sa­yılır. Bu dört defa bile tekrar etse, kadının ikinci bir kocaya varması şartı söz konusu değildir.

Celal Yıldırım, Kaynaklarıla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/518-519.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mikail23

Sizi anliyorum,lakin benim demek istedigim bu degildi.
Diyorum ki gerçekten küfre giren bir kimse Mazaallah,imanini kaybetmesi durumunda nikahini da kaybeder ,lakin tekrar tevbe edip imana gelmis olsa,nikahi da otomatik olarak geri dönermi yoksa,ayriyeten nikah tazelemesi gerekirmi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun