Sürekli (sık sık) boşananlara lanet edildiği hakkında hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir defa boşama, helâl olmakla beraber, en son başvurulacak bir çâredir:

"Allah katında helâlların en çirkinidir." (Ebû Dâvûd, Talak 3; İbn Mâce, Talak 1)

"Allah, sık sık eş değiştiren çeşnici erkeklere ve çeşnici kadınlara lânet eder." (el-Hindî, Kenzu'l-Ummâl, IX/661; Suyûtî, e!-Câmi'us-Sağîr, H. No. 3288, Taberânî'den)

Yani boşama, büyük ölçüde dinî engelle karşı karşıyadır.

Böyle bir uygulama doğru değildir. Kişinin niyetini en iyi Allah bildiği için, böyle yapan kişiler Allah katında mes'uldür.