Gıyaben, aracı ile boşamanın (talak) geçerli oluşunun delili nedir?

Soru Detayı

- Talakla ilgili cevaplardan anlaşılıyor ki erkek, boşama sözlerini doğrudan karısının yüzüne söylemese de aracılar vasıtasıyla karısını boşadığını söylese, yine boşanma gerçekleşiyor.

- Bunun dayanağını öğrenebilir miyim? Hz. Peygamber (s.a.v) zamanında ya da daha sonradan yaşanmış örnekleri var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Boşama, erkeğin boşama için konulmuş olan sarih veya kinai sözlerden birini kullanarak, evliliği sona erdirmesidir. Boşamanın geçerli olması için karı-kocanın aynı mekanda bulunması (meclis birliği) şart değildir. Erkeğin eşini gıyaben boşaması da mümkündür.

Nitekim Rasulüllah (s.a.s.), hanımını gıyaben boşayan bir kişinin boşamasını geçerli kabul etmiştir (Müslim, Talak, 36; Ebu Davud, Talak, 39).

Buna göre; koca eşine kendisini gıyabında boşadığını bildirirse veya güvenilir bir kişi kadına, kocasının gıyaben kendisini boşadığını haber verirse, boşama gerçekleşmiş olur (İbn Nüceym, el-Bahrü’r-Raik, IV, 62).