Zehir tadıyla cennetteyim, sözü küfür müdür?

Soru Detayı

- Cennet gibi, cennetteyim tabirlerinin kullanımış yanlış mıdır?
- ​Yabancı bir şarkıda bir insanın vücudu, benliği zehire benzetilmiş ve şöyle bir söz geçiyor "zehir tadıyla cennetteyim".
- Bu şarkıyı dinlemek caiz midir?
- Böyle tabirler elfaz-ı küfür müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle belirtmek gerekir ki dini hükümleri alaya almak, küçümsemek, haramı helal saymak küfrü gerektirir.

Hz. Peygamber (asm)'in Allah'tan getirdiği kesin olarak bilinen emirleri ve bunlardan zorunlu olarak çıkan dini hükümleri inkar etme anlamı taşıyan bütün sözler (elfaz-ı küfür), kişiyi imandan çıkarıp küfre girmesine sebep olur.

Alimlerin çoğunluğu, söylediği sözün küfre götürdüğünü bilmeyen ve kalben inandığı halde bu sözleri hata veya ikrah sonucu söyleyen kimsenin kafir olmayacağı görüşünde birleşmişlerdir.

Kasten ya da hata ile elfaz-ı küfür / küfür lafızları kullanan bir kimsenin kelime-i şehadet getirip tövbe ve istiğfar etmesi gerekir.

Sözünü ettiğiniz ifadelerden kişinin kastının ne olduğunu bilmek gerekir. Bununla dini değerleri küçümseme kastedilmiyorsa, küfrü gerektirmez. Malayani, boş sözler olarak kabul edilir. Bir Müslümanın malayaniden uzak durması güzel olur.

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir.

Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır.

Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.