Sahabiler zehir olduğunu bile bile nasıl içer?

Soru Detayı

- Bazı kaynaklarda Hz. Ömer’in ve Hz. Halid’in zehir olduğunu bildikleri halde onları içtikleriyle ilgili rivayetler var. Bunlar sahih mi? Zehir olduğunu bile bile nasıl içerler?
- Hz. Ömer’in Zehir içme olayı:
- Rum kayserinin elçisi bazı hediyelerle gelmiş. Bazı hediyelerle beraber, bir doğan, bir tazı, bir şişe zehir de getirmiş. Hz. Ömer (r.a.), kuşu sahraya salmış, tazının zincirlerini açıp serbest bırakmış, içinde zehir olan şişeyi eline “Benim dünyada nefsimden büyük düşmanım yoktur.” diyerek o zehri (Bismillahirrahmânirrahîm) deyip, tamamını içmiş ve hiçbir zarar verememiş. Bu durumu gören elçi de şehadet getirerek Müslüman olmuş. (Menakıb-ı Çihar Yar-i Güzin s. 121)
- Hz. Halid’in zehir içme olayı:
- Halid bin Velid (r.a.) Hire kalesini kuşattı. O'na "Zehir iç, teslim olalım." dediler. Hz. Halid bin Velid de iki ordu arasında, düşmanın hazırladığı zehiri besmele ile içti ve bir şey lazım gelmedi. Bunun üzerine teslim oldular. (İbni Hacer Askalani,Tehzibu’t-Tehzib, c: 3, s: 125)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Menakıb-ı Çihar Yar-ı Güzin" kaynağı pek çok zayıf rivayetlerle doludur.

Halid b. Velid ile ilgili haberi veren İbn Hacer bunun sahih olup olmadığını belirtmemiştir.

Öldürücü bir zehri içmek dinen caiz değildir. Ancak İslam’a hizmet maksadına yönelik bir husus söz konusu ise, içenin kendi içtihadına göre böyle bir şey yapmasında bir beis olmayabilir.

Eğer sahabi efendilerimiz böyle bir şey yapmışlarsa, bu durum onlar için birer keramet olur. Fakat sahabe de yapsa zehir içme konusunda umumi bir fetva çıkarmak doğru değildir. Kaldı ki rivayetlerin doğru olup olmadığını da bilmiyoruz.

Bizdeki "Tehzibu’t-Tehzib" adlı kaynakta ilgili haber aynı yerde (3/125) olmasına rağmen sorudaki şekliyle bir bilgiye rastlayamadık. Bizdeki bilgi şöyledir:

"Halid b. Velid HİRE’ye vardığında ona 'Dikkat et, acemler sana zehir içirmesinler.' dediler. O da 'Bana onu getirin.' dedi ve (gelen zehiri) eliyle aldı ve Besmele çekerek içti ve ona hiçbir zarar vermedi.”