Kevser suresindeki "venhar" kelimesinin, kurban kesmek olmadığı iddiası doğru mudur?

Soru Detayı

- Kur'an’da Kevser suresinin 2. ayetindeki "venhar"ın gerçek anlamının göğüs germek direnmek olduğunu söyleyerek, Kevser suresinde kurban kesme hükmünün olmadığını söyleyen müşterikler var.

- Venhar kelimesinin gerçek anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tefsir kaynaklarında verilen bilgiye göre, ayette yer alan “Ve’n-har”(وَانْحَرْ) emri -kelimenin farklı anlamlarına göre- beş ayrı yoruma tabi tutulmuştur:

Birincisi: “(Hacda kesilecek olan) Hedyini veya kurbanını kes!” manasına gelir.

İkincisi: “Kan akıt” manasına gelir.

Üçüncüsü: Namaz kıl ve “(tekbir aldıktan sonra) sağ elini sol elinin üzerine koy” manasına gelir.

Dördüncüsü: “Tekbir alırken ellerini kaldır.” anlamına gelir.

Beşincisi: "(Namaz kılarken) Nahrini (göğsünü) kıbleye yönelt.” manasına gelir. (bk. Maverdi, ilgili ayetin tefsiri. Ayrıca bk. Taberi, İbn Kesir, ilgili yer)

- Bu ayetin manası çok açık olsaydı, Hanefi mezhebine göre, kurban vacip değil farz olurdu. Kelimenin delaleti tam açık olmadığı için, İmam-ı Azam bunu vacip olarak değerlendirmiştir.

- Hanefi mezhebinden İmam Ebu Yusuf ve İmam Muahmmed de dahil, diğer üç mezheb alimlerine göre, ayetteki emir “kurban”la ilgili değil, -yukarıdaki- son üç maddedeki manalar kastedilmiştir. Bu sebeple, onlara göre kurban kesmek vacip değil sünnettir. Sünnetin delili ise sahih hadislerdir.