Kefaret orucu tutan kadın adet görmeye başlarsa orucunu nasıl devam ettirir?

Soru Detayı

- Kefaret orucu tutan kadın, yani orucunu kasıtlı olarak bozmuş, ama sonradan kefaretini öderken iki ay boyunca devamlı oruç tutmalı ve bir günde kaza etmeli.
- Bu iki ay içinde âdet gördüğünde o günler oruç tutamayacak, o tutamadığı kadar günü sonradan hemen peşine mi tutmalı yoksa tutmasa olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayız, nifas hâline giren kadının kefareti bozulmaz. Bu günleri geçirdikten sonra, kefaret orucunu kaldığı yerden tutmaya devam eder. Yani altmış güne tamamlar.