Mastürbasyonun oruç bozduğuna dair delil nedir?

Tarih: 03.05.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- İlmihallerde istimna/mastürbasyon/el ile tatmin/kendi kendine orgazm olma orucu bozar deniyor. Ancak bunun gerekçesi belirtilmiyor. Acaba bunun delili nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruç tutan bir kimse, -kadın olsun erkek olsun- mastürbasyon yaparsa orucu bozulur, bunu yapmanın orucu bozduğunu öğrendiği zaman derhal tövbe etmesi ve bir daha yapmamaya karar vermesi gerekir. Bozulan orucunu Ramazandan sonra bir güne bir gün olarak kaza eder.

Cima (cinsel temas) tam ve yerinden olduğunda orucun bozulacağı, hem kaza hem de kefaret lazım geleceği naslarla sabittir.

Mastürbasyonda cima tam ve yerinden vaki olmadığı için dünyevi cezası da hafif olmuştur; ama bir çeşit cinsel temas olduğu için orucu da bozmuştur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

breallesorgins

hocam ben bir kaynaktan okudum bilgide dediği gibi orucu bozar kaza yapılması gerekiyor yazıyordu , bende kazasını yaparım dedim ve yapmıştım ama niyet etmiştim acaba kefaret mi gerekiyor ? Ben sadece kaza yapılır anladım

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (musstafa)

Bir gün kaza tutmanız gerekir. Kefareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar. (Zeylaî, Tebyîn, 1/323; İbn Nüceym, el-Bahr, 2/293) Tevbe etmeniz gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun