Mastürbasyonun oruç bozduğuna dair delil nedir?

Soru Detayı

- İlmihallerde istimna/mastürbasyon/el ile tatmin/kendi kendine orgazm olma orucu bozar deniyor. Ancak bunun gerekçesi belirtilmiyor. Acaba bunun delili nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruç tutan bir kimse, -kadın olsun erkek olsun- mastürbasyon yaparsa orucu bozulur, bunu yapmanın orucu bozduğunu öğrendiği zaman derhal tövbe etmesi ve bir daha yapmamaya karar vermesi gerekir. Bozulan orucunu Ramazandan sonra bir güne bir gün olarak kaza eder.

Cima (cinsel temas) tam ve yerinden olduğunda orucun bozulacağı, hem kaza hem de kefaret lazım geleceği naslarla sabittir.

Mastürbasyonda cima tam ve yerinden vaki olmadığı için dünyevi cezası da hafif olmuştur; ama bir çeşit cinsel temas olduğu için orucu da bozmuştur.