Kaza orucu tutarken adet gören kimse, ayrıca bozulan oruç için de kaza tutar mı?

Soru Detayı
Kazaya kalmış bir orucu öderken tutulan orucun ay başı halinden dolayı bozulsa, kaza olan oruç dışında bozulan oruç içinde oruç tutmak gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaza orucu tutarken adet görmeye başlayan kadının orucu bozulur, yerine bir gün tekrar oruç tutması gerekir. Bu, daha önceki tutmaya niyet ettiği kaza borcu içindir. Yani ayrıca ikinci bir oruç daha tutmaz.

İlave bilgi için tıklaynız:

Oruçlu iken adet olduğumuzda orucu hemen bozmamız gerekir mi?..