Ramazan orucu tutarken, meşru bir hastalıktan orucu bozmak kefareti gerektirir mi?

Soru Detayı

- Eşim hamile, Ramazan'da oruç tuttu. Yanlız birgün midesi bulandığı, kendini iyi hissetmediği için, orucunu öğleden sonra bozdu. Buna kefaret mi gerekir, yoksa kaza mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramazan orucu tutarken hastalıktan dolayı başlanan orucu bozmak, kefaret gerektirmez. Kişi iyileştiğinde bu orucun kazasını tutmalıdır.

Ancak bu konuda Müslüman bir hekimin vereceği karara göre hareket edilmelidir.