Ramazan ayında özürlü olup da tutamadığımız orucun kazasını yaparken, orucun bozulması halinde hem kaza orucunun hem de o günün kazası olarak toplam iki gün mü oruç tutulması gerekiyor?

Tarih: 30.10.2006 - 08:07 | Güncelleme:

Soru Detayı
Yoksa sadece tutamadığımız kaza orucu olarak bir gün oruç tutulması yeterli midir?. Cevabınızı hangi kaynağa göre verdiğinizi belirtirseniz sevinirim...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ramazandan kalan kaza orucunu tutarken, bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin herhangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise, o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan, bilerek bozulunca kefaret gerekir.

Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu tutarken bilerek bozsak bile, sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.

İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse, bir gün kaza orucu tutması gerekir.

(Mehmed Paksu, İslam İlmihali)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun