Kaza orucu tutarken unutarak bir şey yense o orucu tekrar tutmak gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster nafile olsun ister farz oruç olsun, unutularak yenilip içildiği takidirde oruç bozulmaz. Bu konuda nafile ile farz arasında bir fark yoktur.

Nahfile oruç veya ramazan orucu tutarken unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişinin orucu bozulmaz.

Böyle bir duruma düşen kimse orucunu bozmadan devam eder ve sonradan kaza etmesi de gerekmez.

Ancak unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişi, orucunun bozulduğunu zannederek yese içse sonradan bir gün oruç tutarak kaza etmesi gerekir.