Kardeşim ergenliğe girdi onun adına endişeliyim. Ne yapmalıyım?

Tarih: 26.12.2019 - 15:38 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kızkardeşim daha 1 yıldır falan ergen, kuzenim de aynı şekilde.
- Ben 18 yaşındayım. Kafamdaki imani sorular yeni yeni geçiyor, kardeşim ve kuzenim adına endişeleniyorum, ne dersiniz bu konuda?
- Ayrıca ikisiyle de arkadaş gibiyiz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergenlik dönemi, artık genç olan insanların kimlik arayışı içerisinde, karakterini oluşturma çabasına girdiği, cinsel meraklarının oluşduğu, fizyolojik ve psikolojik gelişmeleri bir arada yaşadığı karmaşık bir süreçtir. Bu süreç gençlerin, bilgiye açık ve kendisiyle alakalı her konuda bilgi edinmek istedikleri bir süreçtir.

Bu bağlamda kendiniz ve kardeşleriniz için doğru bilgiye erişmeniz ve merakınızı gidermeniz çok önemlidir. İnternet, sosyal medya ve arkadaş çevresi gibi unsurlarda, insanın tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek birçok yanlış bilgi mevcuttur. Ergenlik döneminde gençler, meraklarından dolayı birçok soruya cevap bulmak adına yanlış kaynaklara yönelebilirler.

Sizin yapmanız gereken, onlara doğru kaynaklar bulmak ve kardeşlerinize rehberlik etmek olacaktır. Elbette bazı konularda siz de yeterli olamayabilirsiniz. Bu durumda bilgi alabileceğiniz yakınlarınızdan da istifade edebilirsiniz. 

Ayrıca aklınıza takılan sorularla ilgili bizlere yazarak da bilgi alabilirsiniz.

Şu videolarımızı izleyebilir / izlettirebilirsiniz:

Allah'a İman.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun