Karadaki canlıların hepsinde iki gözün, iki kulağın, tek burnun olması evrime delildir midir?

Soru Detayı
- Karadaki canlıların hepsinde iki gözün olması, iki kulağın olması tek burnun olması evrime delildir, diyenlere bilimsel verilere dayanarak nasıl cevap vermeliyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Canlıların benzer yapılara sahip (iki gözün, iki kulağın ve tek burunun) olması, evrime değil, planlı ve programlı yaratılışa delil teşkil eder.

İnsandaki iki gözü düşünelim: Eğer evrimcilerin iddia ettikleri gibi, bu gözler gelişigüzel ve tesadüfen meydana gelmişse, bu sayı tek olabilir, üç, dört, beş vs. olabilirdi.

Sizde iki göz olması, sonsuz ihtimalde bir ihtimaldir. Kabul edelim ki, sizde iki adet oldu. Sizin kardeşinizde, iki göz olması yine sonsuz ihtimalde bir ihtimaldir. Kısacası, bütün insanlarda iki göz olması sonsuz ihtimalde bir ihtimaldir. Bu demektir ki, her insanda iki gözün bulunması, ancak ve ancak, sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi bir yaratıcıyı gösterir.

Şimdi gözün şeklini ele alalım: İnsandaki gözler inek gözü gibi olabilirdi, sinek gözü gibi olabilirdi. Kısacası, mevcut büyüklüğünün haricinde sonsuz ihtimal söz konusudur.

Bütün o ihtimaller olmamış, senin gözün de kardeşinin gözü de, bir başkasının gözü de aynı büyüklükte tayin edilmiş.

Gözün yeri de vücudun her tarafında olabilirdi. Evrimcilerin iddia ettikleri gibi, eğer her şey gelişigüzelliğin ve tesadüfün eseri ise, bir gözün elin içinde iken, diğer gözün başın arkasında bulunabilirdi. Kardeşinin bir gözü avucunun içinde iken, bir diğeri ayağının altında bulunabilirdi.

Kısacası, insan sayısı kadar gözlerin farklı yeri olacaktı. Ama bak, hadise öyle değildir. Her insanın gözü hem sayı hem yer ve hem görev bakımından aynı özelliklere sahiptir.

Göz ne ise kulak da öyle, dil de öyle akıl da öyle ayak da öyledir. Hepsi de bunları yaratanın tek olduğunu ve aynı zamanda sonsuz ilim, irade ve kuvvet sahibi bulunduğunu göstermektedir.

Bir marka altında üretilen bir malın aynı tip ve yapıda olması, onun tesadüfen meydana geldiğine değil, onun planlayıcısının ve ustasının tek olduğuna delildir.

Atomdan hücreye, hücreden sinek kanadına, sinek kanadından seyyar yıldızlar ve galaksilere kadar, her yerde nizam ve intizamın bulunması, kesin olarak şirke ve ortaklığa yer bırakmıyor. Tesadüfü ve şuursuz tabiatı devreden çıkarıyor. Allah’ın varlığını ve birliğini gösteriyor.