Kan kardeşle evlenmek helal mi?

Soru Detayı

- Kan kardeş dinimizde süt kardeş gibi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şüphesiz kan ihtiyacı olan bir hastaya kan bağışında bulunmak çok sevaptır.

Ancak, İslam hukukunda kan kardeşliği diye bir kavram yoktur. Âdet olarak böyle bir şey var olsa bile, bu, nikah ve miras gibi konularda olumlu veya olumsuz olarak herhangi bir hukukî netice doğurmaz. Kan kardeşi olmadan önceki durum ne ise, kan kardeşi olduktan sonraki durum da aynıdır.

Buna göre ister kan almak veya vermek şeklinde olsun isterse birbirinin kanını içmek, yalamak veya elinin üzerinde karıştırmak suretiyle olsun, yabancı erkek ve kadın arasında kurulan kardeşlik evlenmeye engel değildir.

Fakat süt kardeşliği evlenmeye kesinlikle engeldir, öz kardeş gibidir.