Kâinattaki varlıkların devamlı değiştirilmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Materyalistlerin yanıldıkları sebeplerden biri de kâinattaki varlıkların devamlı değiştirilmesinin arkasında ne gibi hikmetlerin olduğunun bilinmemesidir. Halbuki, kâinatta cereyan eden değişimin hikmetleri bilinse, bunun arkasındaki değiştiricinin varlığı anlaşılacaktır.

Kâinattaki değişimin hikmetlerden bazıları;

Birincisi; güzelliklerinin arttırılması,
İkincisi; lezzetlerin yenilenmesi,
Üçüncüsü; yeni yeni sanat eserlerinin sergilenip, teşhir edilmesi için bir tazelendirmektir.

İnsan yaratılış itibariyle, her an değişiklik ister. Bir odadaki eşyaların değişmesini istemek, elbisesini değiştirmek gibi arzu ve istek insanın içinde vardır. İşte insanın evi gibi olan dünyayı, Allah (cc) onun yaratılışına uygun olarak her an değiştirmekte ve böylece bir cihetten de kendi varlığını hissettirmekte ve nazarlara göstermektedir. Çünkü madem bir değişiklik var. O halde bu yeryüzü ve sema sayfalarını, gece ve gündüzü, yaz ve kışı, gençlik ve ihtiyarlığı değiştiren bir yaratıcı olacaktır.

Böylece bu manaları düşünen bir insan, her şeyin hikmetini anlamakla, dünyadan alacağı lezzetini, şevkini ve hayranlığını arttıracak ve aynı zamanda bu değişim perdeleri arkasında Allah’ın varlığını bilip O’na şükredecektir.