Kadınların âdet olmalarında sancı, acı çekmeleri günahlarına kefaret midir?

Soru Detayı

- Kadınların aybaşı gibi hem psikolojik hem diğer açıdan çok zor olan o halleri günahlarına kefaret midir böyle ayet hadis var mıdır?
- Ve annelerin doğum sancıları da onlara sevap veya onların günahlarına kefaret midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların âdet halinde gördükleri acılar, genel olarak herhangi bir musibet sebebiyle meydana gelen acılardan farklı değildir.

Diğer yolardan gelen sıkıntılar gibi âdet halinden gelen acılar da elbette kefaret olur.

Bu konuda pek çok delil göstermek mümkündür. Ancak bir ayet ve iki hadis mealiyle iktifa edeceğiz.

“Sabredenleri müjdele! O sabredenler öyle kimselerdir ki, başlarına bir musibet gelse, 'Şüphesiz biz Allah’a aidiz (onun mahlukuyuz, ondan geldik) ve yine şüphesiz biz ona döneceğiz.' derler. İşte onlara Rablerinden bağışlanmalar ve bir rahmet vardır. Hidayete erenler de işte ancak onlardır." (Bakara, 2/155-157)

mealindeki ayetin müjdesine âdet halinden şikayet etmeyen ve sabır gösteren hanımlar da dahildir.

“Mü’minin hayranlık verici bir hali vardır ki, başka hiç kimsede bulunmaz. O’nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64).

 “Bir Müslüman’a herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.(Buharî, Marda, 1; Müslim, Bir, 44, h. no: 2570)