Öyle günahlar vardır ki, onları ancak maişet yolunda çekilen sıkıntılar giderir, anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis-i şerif, Taberani, Ebu Nuaym ve Hatip gibi hadis âlimleri tarafından nakledilmiştir. İmam Gazalî de bunu İhya'sında zikretmiştir. İhya'nın hadislerini tahriç eden Zeynu'l-Irakî'ye göre, bu hadisle ilgili rivayetler zayıftır.(bk. Tharicu ahadisi'l-İhya-ihya ile birlikte-, 2/33).

Kuşkusuz zayıf olan her hadisin manasının yanlış oluğu anlamına gelmez.

“Bir Müslüman’a herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa; hatta kendisine bir diken bile batarsa; mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Marda, 1; Müslim, Bir, 52)

gibi sahih hadisler söz konusudur. Geçim sıkıntısı, dikenden daha çok eziyet vericidir. Allah, hiç kimsenin zerre miskal hakkını zayi etmez.

Bu gibi hadislerde affedileceği bildirilen günahlar, genellikle küçük günahlar ve kul hakkı olmayan günahlar olarak değerlendirilmiştir.