Kadın olmasaydı erkek cennete mi girecekti?

Soru Detayı

“Şayet kadın olmasaydı erkek şüphesiz cennete girecekti." anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Şayet kadın olmasaydı, erkek şüphesiz cennete girecekti.” anlamındaki rivayet tarih kaynaklarında geçer. (bk. Ebu Nuaym, Ahbaru İsfahan, 2/30)

Ancak bu rivayetin senedinde yer alan Bişr adındaki ravi, yalancı ve hadis uydurmakla nam salmış bir kimsedir. (bk. “Tenzihu’ş-şeria, 2/204)

Bu nedenle ilgili rivayet hadis değildir, uydurmadır. (bk. Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, 2/165, no: 2128-2129)