Havva olmasaydı kadın kocasına ihanet etmezdi sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Havva olmasaydı, kadın kocasına ihanet etmezdi, anlamında bir hadis var mı, varsa ne demektir, nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

“Eğer Havva olmasaydı, kadın cinsi eşine hıyanet etmezdi.” (Buhari, Enbiya, 1, 25; Müslim, Raḍa, 62, 63)

Bu hadis, Havva annemizden itibaren bütün kadınların cinsî cazibeleri dolayısıyla kocaları üzerinde dinî ve ahlaki bakımdan olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir etki gücüne sahip oldukları şeklinde yorumlanmıştır. (bk. Muhammed Gazâlî, Fakihlere ve Muhaddislere Göre Nebevî Sünnet, s. 280-281, 286)