İzale-i şüyu -ortaklığın giderilmesi- davasının İslami açısından değerlendirilmesi nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İzale-i şüyu; herhangi bir ortak malın ortaklar arasında -herhangi bir sebepten ötürü- paylaşılamaması sonucunda mahkeme yolu ile satılması ve paylaşılmasıdır. Buna ortaklığın giderilmesi de denilebilir.

İslam hukukuna göre, ortaklar, bu ortak şirketin mallarını anlaşarak satabilecekleri gibi, kendi ortaklarından birine veya birkaçına da satabilirler. Herhangi bir şekilde anlaşamadıkları takdirde işi mahkemeye intikal ettirirler ve mahkemenin vereceği karar herkes için geçerli olacaktır.