İmar ağaç ücretini kim alır?

Soru Detayı

- Bir bahçe sahibi imar geldiğinde bahçesinde ortaklara sahip oluyor. - Peki diyelim ki bahçenin yeni ortaklarından birisi o bahçenin 10 metrekarelik alanındaki payına ev yapmak istiyor. Bu kısım da bahçenin kenarına denk geliyor. O kısımda ağaçlar da kesilecek. Bu durumda bahçenin eski sahibi yeni ortağından ağaç parası alabilir mi?
- Alırsa ücreti neye göre belirler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmara açılmış bir arazinin sahibine yeni ortaklar gelirse, bu ortaklar hem toprağa hem de onun üzerindekine ortak olurlar.

Her ortağın her noktasına ortak olmaları durumunda ifraz yapılmadan ortaklardan biri istediği yere bina yapamaz. İfraz yapılır da her ortağın yeri belli olursa, yine mülkiyet toprağın altı ve üstü ile beraber intikal eder.

Ortakların birbirine ödeme yapıp yapmamaları karşılıklı kabul ettikleri intikal şartlarına bağlıdır.