Sulh hukuk mahkemesinden toprak almak caiz mi?

Soru Detayı

- Sulh hukuk mahkemeleri tarafından arsa tarla gibi şeyler satılmaktadır. Akrabalar, ortaklar ya da yer sahipleri anlaşamayıp ortaklığı giderme davası açıyorlar ve bunun sonucunda da mahkeme konu bahsi toprağı satıp parasını bölüştürüyor.
- Bunları almakta bir sakınca var mı, caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunuzda bahsettiğiniz konuya hukuk dilinde, “izale-i şuyu” yani bir mülk üzerindeki ortaklığı giderme denir.

Buna göre ortaklığın giderilmesi, ortak mülkiyet olarak sahip olunan bir malın, hissedarlarının hisseleri aynen taksim edilmesi veya mahkemece satılarak bedellerinin hissedarlar arasında payları nispetinde paylaştırılmasıdır.

Kendisi arsaya ortak olmadığı hâlde bu tür ihalelere dışardan katılan kimseler, ortak veya varislerden bazıları ile irtibata geçerek hiçbir şekilde manipülasyon yapmaması gerekir.

İhalede satılan malların, değerinin çok altında satılması, ortakların veya varislerin mağdur olmasına sebep olur.

Bu sebeple mahkemeden mal satın almak isteyen kimse fiyatlandırmayı mümkün mertebe ortakların veya varislerin mağduriyetini azaltacak şekilde gerçekleştirmesi uygun olur.

Hakkaniyeti gözeterek bu tür ihalelere katılmak ve mal vb. satın almak caiz olur.