Dövme yaptıranın abdest ve guslü geçersiz mi?

Soru Detayı

- Dövme yapanın kadın veya erkek olması fark eder mi?
- Dövme yapan ne yapmalı?
- Dövmeyi çıkarmadan alınan abdest ve gusül geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber (asm), bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah’ın lanet ettiğini bildirdi. (bk. Buhari, Libas, 87; Müslim, Libas, 119-120)

Bir fiili işleyenin Allah tarafından lanetlenmesi onun haram olduğunu gösterir. Konu ile ilgili hadis metinlerinde sadece kadınların zikredilmesinin sebebi, Arap toplumunda bugün olduğu gibi daha çok kadınların dövme yaptırmasıdır.

Dövme yaptırmanın dinî hükmü açısından kadınla erkek arasında fark yoktur.

Nevevî, sağlık bakımından zarar vermediği takdirde dövmenin vücuttan giderilmesi gerektiğini söyler. Yapılacak operasyonun vücuda zarar vermesi veya geride çirkin bir manzara bırakması sebebiyle dövme giderilemezse, kişi tövbe etmekle günahından kurtulur. (Şerḥu Müslim, 14/106)

Önceden dövme yaptırmış olan birisi, bu dövmeyi acısız olarak temizletmesi mümkünse temizletmelidir; bu mümkün değilse, başkalarına kötü örnek olmaması için görünmesin diye üzerini örtmeli ve bir daha yapmamak üzere tövbe, istiğfar etmelidir.

Aldığı normal abdest veya boy abdesti (gusül) erkek / kadın fark etmez, geçerlidir. Bu abdestle her türlü ibadeti yapabilir.