Kendi saçımı peruk yapıp takmam caiz mi?

Soru Detayı

- Ben yarı kel sayılırım o yüzden peruk yaptıracaktım, ama haram olduğunu öğrenince aklıma bir şey geldi, kendi saçımı peruk yapıp taksam caiz mi?
- Abdest ve gusül geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber Efendimizin (asm) saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır. (Buhari, Libas, 83; Müslim, Libas, 33)

Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam alimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu / protezi takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu haller dışında caiz değildir. (Kasani, Bedai’, 5/125 v.d.; İbn Kudame, el-Muğni, 1/107; İbn Nüceym, el-Bahr, 6/133)

Psikolojik olarak saçının dökülmesinden rahatsız olan bir kişi, insan saçından imal edilmemiş olan peruk kullanabileceği gibi kendi saçının nakledilmesi şeklindeki saç ekimi uygulamasına da başvurabilir.

Öte yandan, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun ulaşmasına engel olacak bir tabaka ve engel bulunmamalıdır. Bu sebeple, saç protezi kullanacak olan kimselerin bu durumu dikkate almaları gerekir.