Saç pigmentasyonu saç simulasyonu caiz midir?

Soru Detayı

- Sac pigmentasyonu saclari dokulmus seyrelmis olanlarin sac diplerine ufak noktalar konularak sık görünüm elde etme işlemidir. dövme ile aynı mantığa sahip bir işlemdir.deri altına yapılmaktadır.
- Bu işlemde dinimizce dövme kategorisine girermi yoksa yaptırmak caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir insana, bir başkasının saçının örgü veya peruk yöntemi ile eklenmesi ve dövme yaptırmak hadislerde yasaklanmıştır. (Buhari, Libas 83, Müslim, Libas 33)

Ancak kişinin kendi saçından/saç köklerinden alınarak tıbbi operasyon ile başının diğer yerlerine ekilmesine cevaz verilmiştir. Çünkü bu durum (başkasının saçından olmadığı için) hadisteki yasak kapsamında değildir. (Kasani, Bedai’, V, 125 v.d.; İbn Kudame, el-Muğni, I, 107; İbn Nüceym, el-Bahr, VI, 133).

Sizin sorunuz, pigmentasyon tekniği / uygulaması ile ilgilidir. Buna saç dövmesi de denilmektedir. Hiç saçı olmayan ya da kafasında lokal saç kalmış kişilerin kafa derisinde saç kökü varmış görüntüsünü kazandırmak temel amaçtır. Bu seyrekliğe de saç dövmesi (hair picmentasyon) uygulanması yapılmaktadır.

Mikro pigmentasyon tekniği ile kafa derisine uygulanan dövme, moda dövmesinden biraz farklı bir uygulama da olsa, sonuçta bir dövme uygulamasıdır, deri altına zerk edilen boya bir ömür boyu kalacaktır.

Bu durumda konu hadisteki yasak kapsamına girmektedir. Bir zaruret yoksa bu uygulamayı yaptırmak caiz olmaz.