Kadın için kalıcı saç düzleştirmek helal mi?

Soru Detayı

- Brezilya fönü denen bir işlem var. Bu işlemde saçlar silikon ve keratinden oluşan bir madde ile ıslatılıp fönleniyor ve saçlar dört beş ay düzleşmiş kalıyor.
- Eşime daha güzel görünmek için bunu yaptırmak istiyorum fakat gusle engel olur mu diye tereddüt ediyorum.
- Acaba bu fönü yaptırmam caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konunun birkaç boyutu vardır:

1. Bunu kendine nikâh düşen bir erkek yapamaz. Buna göre ya bir kadın yapmalı ya da kendisi veya kocası yapabilir.

2. Bu işlemi yapmadan önce de yaptırdıktan sonra da saçlarını kendine nikâh düşen erkeklere gösteremez.

3. Deride veya saçlarda yağlı boya veya mum gibi bir katılık oluşmuyorsa, abdest ve gusle bir zararı olmaz. Ancak suyun deriye veya saça ulaşmasına engel bir durum varsa, abdest de gusül de olmaz, mutlaka temizlendikten sonra abdest ve gusül alınmalıdır.

Özetle, kendine nikâh düşen bir erkek yapmıyorsa ve kendine nikâh düşen erkekler olduğu yerlerde açmıyorsa, ayrıca saçın diplerine veya saçlara suyun ulaşmasına engel bir durum da yoksa bir sakıncası olmaz, kalıcı saç düzleştirmesi yapılabilir.